17. listopad je pro Českou republiku velice významným dnem. Slavíme totiž Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva. Mnohým možná vyvstane otázka, co máme my studenti společného s bojem za demokracii. Dovolte mi tedy tuto otázku zodpovědět.
Vše to začalo 17. listopadu roku 1939, kdy byly české školy uzavřeny nacisty. Studenti se však postavili do opozice a protestovali proti nacistické okupaci. Tato série demonstrací byla brutálně potlačena, mnoho studentů a pedagogů bylo zastřeleno, na 1200 jich bylo převezeno do koncentračního tábora. Výuka na českých školách byla obnovena až po skončení 2. světové války.
Mnoho lidí však neví, co předcházelo demonstracím roku 1989. Komunistický režim totiž hojně využíval těžký průmysl, uhelné elektrárny, či těžbu nerostných surovin. Uhelné elektrárny neměly žádné filtry, a tak z nich šlo do vzduchu velké množství síry, což způsobovalo kyselé deště a smog. Environmentální stanoviska zůstala režimem utajená.
V listopadu 1989 se v Teplicích odehrály ekologické demonstrace kvůli dlouhodobě neúnosné smogové situaci, kde byla několik týdnů koncentrace oxidu siřičitého z uhelných elektráren až 1000 μg/m3, což je 8× vyšší koncentrace, než je dnešní absolutní limit. Mezi 11. a 13. listopadem stovky lidí demonstrovaly za právo dýchat čistý vzduch. I když se protesty soustředily na ekologické problémy, ukázaly i rostoucí nespokojenost s tehdejším režimem. Demonstrace nikdo nepotlačil a město dokonce začalo spolupracovat.
17. listopadu se pak čeští studenti shromáždili, aby připomněli protestní akci konanou před 50 lety proti nacistické okupaci Československa. Tím byla zahájena již známá Sametová revoluce, která vyvrcholila pádem komunistického režimu a nástupem demokracie.
17. listopad je tak dnem, kdy bychom si měli připomínat, že demokratické hodnoty je nutné chránit a že hlas mladé generace je důležitější, než si mnozí mohou myslet.
Zapsala: Lea Němcová, 4.LA