Erasmus Barcelona
V polovině září jsme vyrazili se skupinou dvanácti žáky pod záštitou projektu Erasmus+ do hlavního města Katalánska, Barcelony, kde jsme strávili čtrnáct dní plných kulturních zážitků i pracovních zkušeností. Žáci postupně poznávali město očima architekta Antonia Gaudího a navštívili baziliku La Sagrada Família, Park Güell a Casa Batlló. Mezi další navštívená místa patřilo také náměstí Plaça de Catalunya, odkud je možné projít po známé ulici La Rambla až k soše Kryštofa Kolumba a nádherným pískovým plážím. Cestou jsme se zastavili v gotické čtvrti, které dominuje barcelonská katedrála – katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie. V sobotu jsme podnikli větší výlet na kopec Montjuïc, na jehož vrcholu stojí stejnojmenná pevnost, podobná našemu Špilberku. V okolí jsme navštívili i olympijský park a stadion FC Barcelony, Camp Nou.
Další týden jsme pokračovali v objevování centra, kdy jsme stihli navštívit Parc de la Ciutadella s impozantní fontánou a nedaleký vítězný oblouk. Podívali jsme se také na modernější části Barcelony, jako například 144 metrů vysoký mrakodrap Torres Glòries, nebo nákupní centrum na náměstí Plaça d’Espanya, které kdysi bývalo býčí arénou. V neposlední řadě jsme si užili úžasné výhledy na město, a to z kopce Turó de la Rovira, kde se nachází válečné bunkry z dob španělské občanské války (Bunkers del Carmel), nebo z kopce Tibidabo na kterém se tyčí kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova a zábavný park. Nezapomenutelným zážitkem byla samozřejmě španělská kuchyně, plná mořských plodů, sýrů a různých uzenin. Autentickou ochutnávku žáci zažili na tržišti Mercat de la Boqueria.
Kromě kulturního programu je součástí projektu Erasmus+ i získávání pracovních zkušeností. Žáci tedy pravidelně docházeli do zaměstnání. Jedním z pracovišť, kde byla žákyně oboru sociální činnost, byly bilingvní jesle. Žáci oboru praktická sestra a zdravotnické lyceum byli rozděleni do tří zařízení, kde se starali o klienty s různým typem postižení nebo projevy stáří. Náplní jejich práce byla především hygiena, podávání jídla a asistence při běžných denních činnostech. Dále se podíleli na aktivizaci klientů pomocí terapií, například muzikoterapie, malování nebo dalších pohybových aktivit. Navzdory jazykové bariéře si žáci vytvořili s klienty krásný vztah a všem bylo líto, že se po dvou týdnech musí rozloučit. Nechyběly dojemné vzkazy přes překladač ani silná objetí na rozloučenou.
Zahraniční výjezd do Berlína, Drážďan a Postupimi
Od 4. 10. do 7. 10. 2023 se s naší školou uskutečnila exkurze do Německa. Zúčastnili se žáci 2.–4. ročníků. Při výletu za poznáním jsme se podívali na významná místa Německa a zjistili o nich spousty zajímavostí. Exkurze se výrazně zaměřovala na významnou historii Německa kolem druhé světové války.
Během výpravy jsme se podívali na tři významná místa Německa: Drážďany, Berlín a Postupim. První den jsme zavítali do Drážďan, kde jsme navštívili například známý kostel Frauenkirche. Kdo chtěl, mohl se podívat do galerie Zwinger na výstavu obrazů, o kterou byl velký zájem. Pak jsme měli rozchod a možnost prozkoumat Drážďany na vlastní pěst. Večer jsme se jeli ubytovat na okraj Berlína. Druhý den byla na programu návštěva Parlamentu, Braniborské brány
a prohlídka zdi oddělující západní a východní Německo. Odpoledne jsme se podívali na nádraží Grünewald, odkud byli posílány transporty Židů do koncentračních táborů. Třetí den jsme vyrazili do centra východního Berlína na Alexanderplatz. Podívali jsme se do dvou muzeí a odpolední program nás zavedl na komentovanou plavbu po řece Sprévě. Potom nás čekal zasloužený rozchod a prohlídka místních kaváren a památek na vlastní pěst. Večer jsme se ještě podívali na festival světel, u kterého byly osvětleny různé významné památky Berlína.
Ve večerních hodinách jsme odjížděli zpátky do Brna. Exkurzi jsme si užili a těšíme se na další zájezdy organizované naší školou.
Zapsala: Nikola Mračková
Edukativní exkurze Osvětim
Dne 26. 9. 2023 využilo 48 žáků a žákyň naší školy možnosti zúčastnit se exkurze do Osvětimi.
Organizace Vzdělávací institut pro Moravu (VIM) v Brně zařídil tuto exkurzi na žádost učitele Mgr. Lubomíra Hrabala. Její termín byl stanoven na 26. 9. 2023, čas odjezdu na 5.00 z Brna, přibližný návrat v 18.00.
Zúčastnilo se 48 žáků a žákyň z pěti tříd, konkrétně z 1.D, 2.S, 2.B, 2.A, 2.LB, 3.LA, 3.LB, dále 2 pedagogové (Mgr. Lubomír Hrabal a Mgr. Ondřej Otava). Itinerář cesty byl velice jednoduchý: cestou z Brna jedna zastávka na benzínové pumpě u Ostravy, poté jsme pokračovali přes polské hranice do Osvětimi. Tam jsme dorazili asi v 9.20. Poté následovala prohlídka (s průvodcem v češtině) bývalého koncentračního tábora na dvou místech – a to Osvětim I a Osvětim II Březinka. Obě místa jsou vzdálena asi 3 km od sebe, proto jsme se přesunuli spolu se stejným průvodcem autobusem. Prohlídka skončila krátce po patnácté hodině. Bezprostředně poté následoval odjezd do Brna, opět s jednou přestávkou na občerstvení. Dorazili na místo odjezdu a zároveň příjezdu těsně před 19. hodinou.
Cesta tam i zpět, stejně jako prohlídka Osvětimi proběhla bez problémů a komplikací. Soudě podle reakcí žáků všichni byli spokojeni, někteří si o tématu povídali i v autobuse, a proto usuzuji, že se jim tento den a související události vryly do paměti.
Zapsal: Mgr. Lubomír Hrabal
Dne 26. 9. 2023 několik žáků z naší školy mělo možnost vyjet do polského města Osvětim, aby navštívili tamní bývalý koncentrační tábor a přiučili se zase něco více o historii II. světové války.
Po velmi brzkém úterním ranním budíčku a následné, skoro čtyřhodinové cestě jsme dojeli do naší cílové destinace. Ráno bylo velmi pošmourné počasí a celý výlet tím nabral ještě mnohem tíživější atmosféru.
Po rozdání vstupenek a rozdělení do skupinek jsme najednou stáli před kovovou bránou se slavným nápisem ARBEIT MACHT FREI.
Ve skupinách jsme chodili po barácích, kde byly různé pozůstalosti, fotky a podobně. Pan průvodce nám přesně popisoval, co a kde se odehrávalo a nám všem běhal celou prohlídku mráz po zádech. Toto všechno bylo skutečné. Toto se dělo. Mě osobně například velmi zasáhly a znepokojily tuny ustřižených copů bývalých vězeňkyň, které byly vystaveny ve vitríně. Také jsme viděli například prázdné plechovky od Cyklonu B, místnost, kde vězni spali a stěnu, u které je vojáci nemilosrdně popravovali.
Po prohlídce Osvětimi jsme krátce přejeli do Březinky. Koleje, po kterých přijelo nespočet vlaků s většinou lidí odsouzených na smrt na tom hrozném místě jdou vidět hned po příjezdu k areálu. V Březince toho je spousta zbouraného, vybombardovaného či spáleného. I tak jsme si ale prošli jeden z baráků, ve kterém mohlo pobývat až 800 lidí. Dřevěné, ztrouchnivělé palandy, všude tma a ve vzduchu spousta tragických příběhů. K hlavnímu památníku jsme bohužel nedošli, podle našich průvodců to je moc daleko. No, nehádali jsme se, ale je to trochu škoda.
Druhou hodinovou prohlídku jsme tedy měli za sebou a vydali jsme se k autobusu. U parkoviště si na zlepšení nálady spousta z nás koupila zmrzlinu a poté jsme vyjeli směr Brno. Cesta byla zase skoro 4 hodiny, bez větších obtíží. Na konci dne jsme za sebou tedy všichni měli velmi poučný, ale taky neskutečně na psychiku těžký výlet.
Já osobně jsem velmi ráda, že jsem měla možnost Osvětim navštívit, ale jednou mi to vážně stačilo.
Zapsala: Emma Němčanská (3D)
Exkurze do Osvětimi
Dne 12. 4. 2023 využilo 48 žáků a žákyň naší školy možnosti zúčastnit se exkurze do Osvětimi. Organizace Vzdělávací institut pro Moravu (VIM) v Brně zařídil tuto exkurzi na žádost učitele Mgr. Lubomíra Hrabala. Její termín byl stanoven na 12. 4. 2023, čas odjezdu na 5.00 z Brna, přibližný návrat v 19.00.
Zúčastnilo se 48 žáků a žákyň z pěti tříd, konkrétně z 1.C, 1.D, 1.LA, 2.LA, 2.LB, dále 2 pedagogové (Mgr. Lubomír Hrabal a Mgr. Klára Čáslavová), a průvodce ze společnosti VIM (Mgr. Hana Pešatová). Itinerář byl velice jednoduchý: cestou z Brna jedna zastávka na benzínové pumpě u Ostravy, poté jsme pokračovali přes polské hranice do Osvětimi. Tam jsme dorazili asi v 9.45. Poté následovala prohlídka (s průvodcem v češtině) bývalého koncentračního tábora na dvou místech – a to Osvětim I a Osvětim II Březinka. Obě místa jsou vzdálena asi 3 km od sebe, proto jsme se přesunuli spolu se stejným průvodcem autobusem. Prohlídka skončila krátce po patnácté hodině. Bezprostředně poté následoval odjezd do Brna, opět s jednou přestávkou na občerstvení. Dorazili na místo odjezdu a zároveň příjezdu těsně před 19. hodinou.
Cesta tam i zpět, stejně jako prohlídka Osvětimi proběhla bez problémů a komplikací. Soudě podle reakcí žáků všichni byli spokojeni, někteří si o tématu povídali i v autobuse, a proto usuzuji, že se jim tento den a související události vryly do paměti.
Zapsal: Mgr. Lubomír Hrabal
Poznávací zájezd do Anglie
Ve středu 29. 3. se 51 žáků a čtyři učitelé ve složení Mgr. Horyna, Mgr. Baláková, Mgr. Valošková a PhDr. Spurná vydali na šestidenní poznávací zájezd s názvem „Nejkrásnější univerzitní města“.
Naší první zastávkou byla Paříž, kde jsme dorazili po zhruba sedmnáctihodinové cestě. Naše kroky zamířily k jedné z největších dominant vůbec – Eiffelově věži. Po impozantním výhledu na celé město z výšky 276 metrů jsme zamířili objevovat krásy Paříže – ať už po zemi (Invalidovna, Vítězný oblouk, Champs-Élysées) nebo po vodě – odpolední plavba lodí po Seině.
Třetí den jsme zahájili plavbou na trajektu, kterým jsme se přemístili do Anglie, konkrétně na nás čekalo univerzitní městečko Cambridge. Prošli jsme si nejznámější koleje, například King´s College nebo Trinity College. Jediné, co trošku kazilo dojem z toho malebného městečka, byl téměř celodenní déšť. Odpoledne jsme odjeli do Londýna, kde již na „meeting pointu“ čekaly na žáky jejich rodiny.
Čtvrtý den dopoledne jsme se vyrazili podívat na víkendové sídlo nedávno zesnulé královny Alžběty II. – hrad Windsor. Zde se mimochodem také ve zdejší kapli konala svatba prince Harryho s Meghan. V poledne jsme se poté přesunuli do Oxfordu, kde sídlí pátá nejstarší univerzita na světě. Po „nákupním okénku“ jsme absolvovali prohlídku nejrozsáhlejší koleje Christ Church College, jejíž nádvoří, křížová chodba a jídelna sloužily jako kulisy ve filmech o Harrym Potterovi. Poté jsme odjeli do Londýna k rodinám, kde jsme strávili druhou noc.
Poslední den jsme zůstali v Londýně, kde jsme si prošli nejznámější památky, například Big ben, Houses of Parliament, Westminster Abbey, Buckingham Palace nebo Trafalgar Square. Kromě těchto významných památek jsme navštívili také muzeum Florence Nightingalové. Návštěvu metropole jsme zakončili výhledem z London Eye, což je jedna z nejvyšších vyhlídek v Londýně.
Zájezd se velmi vydařil a doufáme, že se příští rok zopakuje.
Zapsala: Mgr. Barbora Baláková
Cesta po Evropě v rámci programu DiscoverEU
V roce 2021 jsme se přihlásili do soutěže pořádané Evropskou unií s názvem DiscoverEU. Účelem této soutěže je dát šanci mladým Evropanům prozkoumat zákoutí EU a zjednodušit jim šanci vycestovat. Přihlášení do soutěže je bezplatné, soutěž je vypisovaná každý rok a jedinou podmínkou je, že v roce podání přihlášky vám musí být 18 let. Po přihlášení budete podrobeni složitým otázkám typu: „Jak moc se cítíte být Evropanem?“, „Co pro Vás EU znamená?” a další. Po odeslání už jen doufáte, že vás vyberou (šance je zhruba 1:5) a přihlásit se lze i ve skupinách, což je rozhodně příjemnější než cestovat na vlastní pěst. Výhrou tedy pak je sedmidenní vlaková jízdenka po EU zdarma. Naším plánem bylo využít této šance naplno, a tak než se jen podívat za babičkou do Adamova, bylo rozhodně smysluplnější vyjet někam dál. Rozhodli jsme se tedy vydat se po hlavních městech západní Evropy (ta je totiž nejlépe propojená sítí železnic) a udělat si takovou představu o každém z měst. Vaše jediné výdaje tedy budou muset zahrnout stravu, ubytování (když nevyužijete nočních spojů) a povinné místenky do některých vlaků. Naše cesta tedy byla v duchu knihy „Spořílkova dobrodružství“, a tak jsme se se vším všudy vlezli do krásných 5000 Kč, včetně rozjetého večera v kodaňské hospodě, kdy vás jedno pivo stojí 250 Kč anebo italské pizzy spolu s pořádným dezertem. Za našich sedm dní jsme stihli strávit alespoň deset hodin mimo vlak celkem v devíti zemích, najet 5512 km, nastoupit do 27 vlaků a prosedět na zadku skoro tři celé dny čistého času, což není zrovna kvalitní prevence proti vzniku dekubitů. Náš typ cestování určitě není pro každého. Za celý týden jsme měli jenom jednu noc v hotelu, jednu noc v nočním vlaku a jednu noc ve vlaku sice jedoucím přes noc, ale v žádném případě nočním. I přes zprvu neplánované procházky po centrech měst jsme nachodili přes 137 km. Na oplátku jsme ale viděli obrovskou řadu měst, ochutnali cizokrajná jídla, koupali se v moři a vytvořili si hlavně vizi toho, kam se v budoucnu určitě rádi vrátíme a jakým místům dáme raději navždy sbohem. Co se týče jednotlivých měst, tak nechceme zbytečně popisovat kouzla jednotlivých památek, jelikož fotky, které bychom pod článek přidali, byste stejně našli na Googlu v lepší kvalitě, a navíc je ta historie pro každého jinak zajímavá. Pokusíme se ale sdělit náš pohled na věci, které nás překvapily a co byste od jednotlivých destinací možná nečekali.
Popis jednotlivých míst
Úvodem jen chceme říct, že pokud nemáte v plánu navštívit každou památku, kterou potkáte nebo jít na několikahodinové prohlídky (které ale jistě stojí za to), tak vám na obchůzku celého historického centra a všech důležitých památek stačí všude maximálně jedno odpoledne. Vlaky jedoucí mimo ČR s délkou trasy jedenáct hodin mají maximálně tři minuty zpoždění, což je v porovnání s ČR, kde jsou ČD schopny nabrat dvě hodiny na 30 km, velice vítaná změna.
Kodaň
Přes den je to nádherně čisté město, kde najít vajgl na zemi je zázrak. Dokáže ale zaskočit svým nočním přesným opakem, kdy se na zemi v ulicích objevují nedopité nápoje, odpadky či vysypané koše. Je zde také obrovský provoz a velkou zálibu zde najdou cyklisté. Ceny zde nejsou nijak drastické, a kromě hospod se v supermarketech dá i výhodně nakoupit. Vlaky, které jezdí kolem třetí hodiny ranní, jsou tzv. „party vlaky”, kde jedete s dosti početnou skupinou, která si ráda po cestě zazpívá a napije se.
Amsterdam
Po prvních pár krocích z vlakového nádraží vás praští do nosu vůně/zápach léčivých rostlin. Po chvíli si na něj ovšem zvyknete a všechno vám pak přijde poněkud úsměvné. Pokud jste ovšem milovníci bicyklů, tak se vám zde bude líbit ještě více. Pravděpodobnost, že vás v tomto městě srazí nějaký cyklista je mnohem vyšší než srážka s autem. Díky velkému počtu mladých lidi to tady v noci dost žije, proto je dobré to zde vidět v noci i přes den.
Brusel
Po odmyšlení si poněkud vyšších budov, je to takové větší Brno. Toto místo nás popravdě ani nenadchlo, zvláště když nejnavštěvovanější památky jsou čůrající sochy malých dětí a psa. Město na nás nepůsobilo nijak zvlášť bezpečně. Noc zde venku nedoporučujeme.
Lucemburk
Nádherné místo, až nečekaně provázané s českou historií. Pokud jste zastánci menších měst a klidnější atmosféry s krásnými vyhlídkami, určitě můžeme doporučit. Během noci zde potkáte jen opravdové minimum lidí, proto pokud potřebujete někde přečkat noc a nechcete platit ubytování, tak Lucemburk je tím správným místem.
Paříž
Co nejrychleji opusťte hlavní nádraží, předem si najděte cestu a hlídejte si batoh. Jakmile se ale dostanete do centra, je vše už poněkud příjemnější. Na prohlídku doporučujeme určitě vyčlenit si více času, jelikož spousta památek má pro studenty do 26 let vstup zdarma (Louvre, Panteón a další). Památky není potřeba ani představovat, ovšem cestu do metra sami určitě nezvládnete, koupit si lístek je totiž trochu „porod” a bez pomoci místních to těžko zvládnete. Na závěr chceme jen zmínit mýtus o hrdosti Francouzů a angličtině. Místní jsou často velice milí a nenarazili jsme na situaci, kdy by to s angličtinou nešlo.
Nice
Nádherné město na jihu Francie, které pokud zastihnete mimo turistickou sezónu, je velice půvabné. Teplota je zde vyšší a dá se zde i koupat. Procházka po pláži s pohledem do vln je pak nikdy nekončící romantikou. Pozor bychom si dali akorát na nekonečné pohledy na moře, kde snadno strávíte více než pár hodin.
Celkově o Francii je dobré říci, že jsou to mistři na nerespektování semaforů. Pokud tedy stojíte na přechodu s davem lidí a čekáte, až vám blikne zelená, s největší pravděpodobností na ni budete přecházet jen se zbylými turisty.
Milán
Město předcházejí pověsti o své zákeřnosti a vysoké kriminalitě. V případě historického centra města se s většími riziky nesetkáte a není důvod se obávat. Zajímavý je zde i nekončící noční klid ani po třetí hodině ranní. V okrajových částech města je ale ovšem dobré si dávat větší pozor. Výskyt místních gangů je zde vyšší a není zas tak těžké přijít k úhoně. Toto město není ani tak bohaté na památky a nijak nás tedy neoslovilo.
Vídeň, Brno, Hamburk a další řada měst
Tyto města nepopisujeme z důvodu, že v nich buď žijete, jsou blízko anebo jsme v nich nestrávili dostatečnou dobu, bylo jich ale celkem přes dvacet.
Závěrem chceme napsat, že jsme si cestu velice užili a určitě můžeme soutěž jedině doporučit. Vyjet se dá opravdu kamkoliv a dost vám to rozšíří obzory. Hlavní je se prostě nebát.
PS: Na panáčka jsme přemluvili lidi od Francouzů po Belgičany, takže se své úrovně znalosti jazyka nemusíte nijak bát, máte přeci jen ruce a nohy.
Zapsali: Ondřej Zábrš a Jan Sobotka (4.L)
Brusel
Amsterdam
Kodaň
Lucemburk
Milán
Nice
Paříž
Odborná stáž v Pflegewerk Senioren Centrum v Berlíně
Ve dnech od 13. 6 do 24. 6. 2022 se zúčastnily čtyři žákyně 3. ročníků oboru praktická sestra pod vedením odborných učitelek Mgr. Blanky Petříkové a Mgr. Martiny Cahové, odborné stáže v Pflegewerk Senioren Centrum v Berlíně. Stáž byla zaměřena na získávání nových poznatků v ošetřovatelské péči, na procvičování a zdokonalování v konverzaci v německém jazyce, poznávání pamětihodností, zajímavostí hlavního města Německa.
Žákyně pracovaly vždy od 6.00 do 13.00 hod. pod dohledem odborné učitelky a personálu zařízení Pflegewerk Senioren Centrum. Dva dny této stáže měly i rozdělenou směnu, pracovaly od 6.00 do 11.30 hod. a od 18.00 do 20.00 hod.
Ve volném čase žákyně s odbornou učitelkou poznávaly krásy Berlína a jeho památek: Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, světové hodiny, Neptunova kašna, památník holokaustu, Brandenburger Tor, Hauptbahnhof, Bundestag, ulici Unter den Linden, Siegesäule, Museumsinsel, výlet parníkem po Sprévě, návštěva jezera Wannsee, Oberbaumbrücke, East Side Gallery, Berlínská zeď, Molecule man, Berlínský dóm, Humboltova univerzita a Tiergarten, Muzeum Madame Tussaud, Zoologická zahrada Berlín.
Po úspěšném dokončení žákyně obdržely certifikát o absolvování této stáže. Naše žákyně zvládly tuto stáž na výbornou a vzorně reprezentovaly nejen naši školu, ale i město Brno a Českou republiku.
Karolína Tomšicová, žákyně třídy 3C
Mgr. Martina Cahová, odborná učitelka
Exkurze do Eisenstadtu
Dne 22. 6. 2022 se zúčastnilo 64 žáků naší školy společně se 3 profesorkami – Mgr. Simonou Valoškovou, Mgr. Soňou Pazourkovou a PaedDr. Ivanou Laslovou exkurze do Eisenstadtu a k Neziderskému jezeru. Odjezd na akci byl v 7:00 od kavárny Bohéma. V Eisenstadtu jsme si prohlédli některé historické památky – zámek Esterházy s přilehlým parkem, historické budovy s městskou radnicí, muzeum Franze Josepha Haydna a kostel Haydnkirche. Potom měli účastníci volno. Osobní volno využili žáci většinou k podrobnější prohlídce města a k nákupu drobných dárků. Ve 13:00 jsme odjeli k Neziderskému jezeru. Na mole u města Podersdorf jsme se společně vyfotili a pak si prohlédli blízké okolí. Na závěr jsme navštívili outlet v Parndorfu. Návrat do Brna byl v 19:15. Vzhledem k ukázněnosti a dochvilnosti všech zúčastněných byla akce úspěšná.
Zájezd do Budapešti
V pondělí 16. prosince 2019 v 5:30 hodin ráno vyrazilo od Janáčkova divadla 53 žáků naší školy s pedagogickým doprovodem (Mgr. Veronika Bartošková, Ing. Kristina Hartmanová, Mgr. Hana Kašparovská) do Budapešti. Všichni jsme se těšili, jelikož Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, výborných a ostrých jídel (guláš), papriky a tokajského vína.
Do cíle jsme dorazili po desáté hodině dopoledne, nejdříve jsme navštívili Hradní vrch, jehož součástí je Budínský palác. Centrální části Hradního vrchu dominuje Matyášův kostel (zpoplatněný – který jsme navštívili) a Rybářská bašta. To, čím je pro Čechy katedrála sv. Víta, tím je pro Maďary Matyášův chrám v Budapešti. Působivý Matyášův kostel měl velmi pestrý osud, sloužil mj. i jako turecká mešita. Dnešní podobu získal díky králi Zikmundu Lucemburskému a především díky Matyáši Korvínovi, jehož dvě svatby se konaly právě tady. Korunováni tu byli císař František Josef I. a jeho manželka Sisi.
Na 11:30 hodin jsme měli rezervovanou prohlídku podzemní nemocnice vybudované ve skále pod Budínským hradem. Byla v provozu koncem druhé světové války a v období protikomunistického povstání v roce 1956. Později se změnila na sklad civilní obrany a od roku 2007 je přebudována na muzeum. Prohlídka probíhala v maďarštině s jednou skupinou (paní průvodkyně překládala) a druhá skupina zdatnější v anglickém jazyce měla prohlídku v angličtině. Nad námi bylo 12 až 15 metrů skály, která nemocnici dobře chránila před výbuchy. První část prohlídky byla věnována nemocnici a jejímu fungování za války. Procházka místnostmi, kde leželo i
50 lidí, nyní voskových figurín, které mají různé výrazy utrpení ve tváři, jistě nenechá nikoho chladným. Operační sály, rentgeny, umývárny, vše je, jako by se to tam odehrávalo včera. Další část byla věnována revolučnímu roku 1956, kdy nemocnice opět plnila svoji funkci a lidé zde nalezli pomoc. Další část prohlídky byla věnována fungování celého bunkru, jako jsou např. vzduchotechnika a voda, a v závěru hrozbě atomových zbraní a jejich následkům.
Poté jsme pokračovali pěší chůzí uličkami Hradního vrchu a vydali jsme se směrem k Dunaji přes Řetězový most k budově Parlamentu. Patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě. Táhne se podél nábřeží v délce 268 metrů, široká je až 188 metrů, uvnitř se nachází téměř 700 místností a zvenčí ji zdobí 88 soch maďarských kmenových náčelníků, uherských králů, sedmihradských vévodů a vojevůdců a také desítky jejich erbů. Asi nejvíc to budově Parlamentu sluší v noci, ostatně jako celé Budapešti, která je po setmění krásně nasvětlená. Parlament jsme nenavštívili z důvodu nabitého programu, ale aspoň jsme mohli obdivovat tuto stavbu zvenčí.
Následně jsme prošli kolem americké ambasády a pokračovali jsme směrem na hlavní trhy, na které jsme dorazili zhruba ve tři hodiny odpoledne. Atmosféru a jedinečnost těchto trhů podtrhuje bazilika svatého Štěpána. Je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších sakrálních památek a zároveň třetí nejvyšší budovou v Maďarsku. Je zasvěcena králi Štěpánovi, který v roce 896 spojil maďarské kmeny a je považován za zakladatele maďarského státu. U baziliky sv. Štěpána jsme dostali rozchod na 45 minut. Bylo zde mnoho stánků hlavně s občerstvením. Poté jsme se společně vydali na další trhy v oblasti Vörösmarty. Tady kromě jídla bylo i ve stáncích mnoho tradičního koření a suvenýrů. Trhy byly opravdu velké a honosně zdobené. Měli jsme tu hodinový rozchod. Pak jsme se přesunuli k Dunaji a následovala plavba lodí. Myslím si, že pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek, protože plavba po Dunaji nabídne zcela jiný pohled na město. Plavba trvala hodinu, zhruba do šesti hodin večer. Pak pro nás přijel autobus a odvezl nás do místa, kde jsme byli ubytovaní.
Po celodenní pěší túře téměř všem vyhládlo, proto jsme se ještě téhož večera vydali na nákup do Lidlu. Nabídku zboží mají téměř jako u nás, jenom bych chtěla vyzdvihnout zejména pečivo plněné tvarohem, mákem a jinými dobrotami. To se prostě nedá srovnat s tím naším. Bohužel máme co dohánět! Další den ráno po tradiční maďarské snídani nás autobus odvezl zpět do města. Vyložil nás na náměstí Hrdinů, které je jedním z nejdůležitějších náměstí v Budapešti. Leží mezi Andrássyho třídou a městskými sady Varosliget. Náměstí dominuje Památník tisíciletí. Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu, jezdeckými sochami knížete Arpáda a sochami šesti kmenových knížat při patě i kolonády se 14 sochami představujícími jakýsi pantheon uherských dějin. Odtud jsme se vydali k městskému sadu Varosliget, kde se nacházejí i termální lázně Széchenyi, jedny z největších evropských komplexů s horkými prameny. Z městského sadu jsme cestovali nejstarším metrem v Evropě zpět do centra Budapešti. Pro některé to byl opravdu zážitek. Jeli jsme natřikrát, jelikož vůbec nerespektují, že na nástupišti stojí lidé. Najednou se ozval zvonek (po 10 sekundách)
a zavřely se dveře. Ale nakonec jsme to všichni zvládli a setkali jsme se na domluveném místě. Následně jsme se pěšky přesunuli uličkami k Velké synagoze v ulici Dohány. V Budapešti žije nejpočetnější židovské společenství ve východní Evropě. Je to nejznámější a nejpůsobivější synagoga, která nemá v Evropě obdoby a patří k největším na světě (délka 75 m a šířka 27 m). Od synagogy jsme se přesunuli na vánoční trhy, kde jsme dostali rozchod na dvě hodiny. Žáci museli pozorně naslouchat paní průvodkyni, jelikož sraz nebyl na místě, kde jsme se rozcházeli, ale u Velké tržnice v Budapešti, kde jsme si mohli ještě dokoupit speciality. Od vánočních trhů se jde rovnou za nosem po nejznámější ulici Váci. Ta patří k Budapešti stejně neodmyslitelně jako třeba Václavské náměstí
k Praze. Váci utca, česky známá také jako Vácká nebo Vacovská ulice, je jednou z nejstarších a nejnavštěvovanějších ulic v Budapešti. Více než kilometr dlouhá pěší zóna začíná u proslulého náměstí Vörösmarty. Velká tržnice je rozhodně jednou z nejkrásnějších tržnic na světě. Člověk obdivuje nejen její typickou architekturu, ale především stovky prodejních stánků, na jejichž pultech denně najdete tu nejčerstvější sezónní zeleninu (v čele s maďarskou paprikou), koření, maso, alkohol nebo ručně vyráběné suvenýry.
Náš dvoudenní zájezd jsme završili výstupem na Gellértův vrch s Citadelou, ze které byla celá Budapešť jako na dlani. Z Budapešti jsme vyjížděli o půl čtvrté a do Brna jsme přijeli téměř v osm hodin večer. Cesta byla příjemná, svižná a bez komplikací.
Adventní Vídeň
Jak už se na naší škole stalo tradicí, i v letošním roce paní profesorka PaedDr. Ivana Laslová se svým týmem (Mgr. Jana Urbánková a Mgr. Věra Winklerová) zorganizovala tematický zájezd do Vídně. Protože zájemců bylo hodně, vypravily se nakonec na cestu dne 11. prosince v ranních hodinách dva autobusy. Ten druhý měly pod svým bedlivým dohledem Mgr. Martina Cahová, Mgr. Blanka Petříková a Mgr. et Bc. Jana Soudková.
Cestou Mgr. Winklerová žákům podrobně povykládala o historii památek, které uvidí. Nemohl chybět Schönbrunn, krásný zámek spojený se životem Sissi. Mluvila o Stephansdomu, Hofburgu i vyhlášené radnici. Při procházce si všichni památky mohli prohlédnout na vlastní oči.
Samozřejmě nesměla chybět návštěva vánočních trhů. Dobroty lákaly už zdálky, lákala i kluziště.
Jenže čas rychle ubíhal a přibývala zima. Čekání na autobusy se protáhlo… Ale všichni dojeli dobře, i když vymrzlí. Pro třídu 1C to byl zároveň první společný výlet na střední škole.
Adventní čas a Vídeň, co dodat? Tak příště, paní profesorky!
Zapsala: Mgr. Věra Winklerová
Zájezd do Vídně
Dne 11. prosince 2019 se žáci 2A a 4C zúčastnili tematického zájezdu do Vídně. Během jednodenního zájezdu si prohlédli pamětihodnosti Vídně a procvičili německou i anglickou konverzaci.
Žáci navštívili Hofburg, Stephan dom, Rathaus, Kertnerstrasse, Přírodovědné muzeum a botanickou zahradu s motýly ve Schmetterlingshaus v Hofburgu.
Protože jsme přijeli do Vídně v čase adventním, neunikly nám také vánoční trhy a krásně vyzdobené centrum Vídně. Vídeňské vánoční trhy přinášejí to nejlepší z tradičního i nového ve sváteční atmosféře a slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady: Nejlepšími příklady jsou trhy před zámkem Belvedere či kouzlo adventu na Radničním náměstí.
Neopomenuli jsme také Vánoční trh na náměstí Maria-Theresien-Platz mezi
Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, které pro žáky umožňovalo vstup zdarma. Vesnička s více než 60 stánky s originálními nápady na dárky a tradičními výrobky uměleckých řemesel lákala k prohlížení i nakupování.
Ve Vídni během dne vysvitlo sluníčko a počasí přálo turistům. Žáci se chovali dle školního řádu, respektovali pokyny pedagogického dohledu a nedošlo k žádným přestupkům.
Účastníci i pedagogický dohled byli spokojeni. Tematický zájezd splnil předem dané cíle.
Zapsala: Mgr. Dominika Babáková
Stáž v Pflegewerk Berlín
Ve dnech od 16. 6 do 27. 6. 2019 proběhla odborná stáž v centru pro seniory Pflegewerk v Berlíně. Praktika se účastnili čtyři žáci 3. ročníků oboru zdravotnický asistent. Stáž byla zaměřena na získávání nových poznatků v ošetřovatelské péči, na procvičování německého jazyka a na poznávání pamětihodností hlavního města Německa.
Žáci pracovali v ranní směně od 6.00 do 13.00 pod vedením odborné učitelky a zabývali se ošetřovatelskou péčí o klienty dle modelu Moniky Krohwinkelové. Součástí jejich praktika byla také sociální aktivizace klientů.
V odpoledních hodinách navštívili žáci tyto památky Berlína – Alexanderplatz, Fernsehturm, světové hodiny, Neptunova kašna, památník holokaustu, hotel Adlon, Brandenburger Tor, Hauptbahnhof, Říšský sněm, ulici Unter den Linden, Siegesäule, Museumsinsel, výlet parníkem po Sprévě, návštěva jezera Wannsee, Plötzensee, Oberbaumbrücke, East Side Gallery, Berlínská zeď, Molecule man, Berlínský dóm, Humboltova univerzita a Tiergarten.
Po ukončení stáže obdrželi žáci certifikát stáže.
Návštěva Budapešti
V pondělí 17. 12. 2018 v 6.30 ráno vyrazilo od Janáčkova divadla 55 žáků naší školy s pedagogickým doprovodem (Mgr. Veronika Bartošková, Ing. Kristina Hartmanová, Mgr. Jana Soudková) do Budapešti. Všichni jsme se těšili, jelikož Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, výborných a ostrých jídel a zvláštního jazyka.
Do cíle jsme dorazili po jedenácté hodině dopoledne, kde jsme jako první navštívili Gellértův vrch s Citadelou, ze kterého jsme měli celou Budapešť doslova jako na dlani. Poté jsme se autobusem dopravili k obří tržnici, na které to vonělo vůněmi celého světa. Zde jsme dostali rozchod a mohli jsme se podívat po všech stáncích. Poté jsme si již procházkou obešli pár pamětihodností, bohužel do žádné jsme se nepodívali dovnitř, dále naše kroky zamířily okolo hlavních trhů ke katedrále, která byla opravdu famózní. V blízkosti katedrály byly jedny menší trhy, kde bylo mnoho stánků hlavně s občerstvením. Po projití jsme se vrátili zpátky na hlavní trh, kde byl další rozchod. Zde ve stáncích bylo mnoho tradičního koření a suvenýrů. Trhy byly opravdu velké a honosně zdobené. Všem se moc líbily. Poté jsme se procházkou stmívající se Budapeští dostali k parlamentu a pak již k lodi, tou jsme absolvovali plavbu nočním městem, které bylo krásně nasvícené a fotogenické. Po plavbě jsme se již autobusem dostali na místo, kde jsme byli ubytováni.
Další den ráno po tradiční snídani se autobus odebral zpátky do města. Nejprve jsme navštívili Varosliget, což je městský sad, z něhož jsme se již nejstarším metrem Evropy dostali k autobusu. S ním jsme dojeli na hradní vrch. Následovala procházka po oblasti Budínského vrchu, prohlídka Rybářské bašty, popř. chrámu sv. Matyáše a prohlídka starobylých uliček. Zároveň jsme viděli výměnu hradní stráže a příjezd mnoha limuzín s vlivnými muži Maďarska. Odtud jsme se odebrali do bludiště, kde jsme měli najít Drákulu, bohužel se to nikomu nepodařilo, až poté nám průvodkyně řekla, že tam byl jen na chvíli zapůjčen a nyní už zde není.
Po návštěvě labyrintu jsme nasedli do autobusu směr Brno. Předtím jsme ale zastavili v nákupním centru, kde jsme dokoupili zbytek suvenýrů a maďarských pochutin. Do Brna jsme přijeli o půl osmé večer. Z mého pohledu se výlet moc vydařil.
Zapsala: Klára Hintenausová, 3C
Tematický zájezd do Vídně
Dne 12. prosince 2018 se třída ZA1A a žáci třídy ZA3C zúčastnili tématického zájezdu do Vídně. Během jednodenního zájezdu si prohlédly pamětihodnosti Vídně a procvičili německou i anglickou konverzaci. Žáci navštívili Hofburg, Stephansdom, Rathaus, Kertnerstrasse, Přírodovědné muzeum a botanickou zahradu s motýly ve Smmeterling haus v Hofburgu.
Protože jsme přijeli do Vídně v čase adventním neunikly nám také vánoční trhy a krásně vyzdobené centrum Vídně. Vídeňské vánoční trhy přinášejí to nejlepší z tradičního i nového ve sváteční atmosféře a slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady: Nejlepšími příklady jsou trhy před zámkem Belvedere či Kouzlo adventu na Radničním náměstí.
Neopomenuli jsme také Vánoční trh na náměstí Maria-Theresien-Platz mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, které pro žáky umožňovalo vstup zdarma. Vesnička s více než 60 stánky s originálními nápady na dárky a tradičními výrobky uměleckých řemesel lákala k prohlížení i nakupování.
Přesto, že jsem přijížděli do Vídně se sněhem během dne vysvitlo i sluníčko a počasí přálo turistům.
Žáci se chovali dle školního řádu, respektovali pokyny pedagogického dohledu a nedošlo k žádným přestupkům. Účastníci i pedagogický dohled byli spokojeni. Tématický zájezd splnil předem dané cíle.
Zapsala: Mgr. Dominika Babáková
Adventní Drážďany
Adventní čas je vhodný pro rozjímání na krásném místě. Paní profesorka PaedDr. Ivana Laslová proto zorganizovala výjezd do německých Drážďan. Přihlásili se žáci od prvního ročníku po ročník čtvrtý.
V brzkých ranních hodinách 12. prosince žáci spolu s vyučujícími PaedDr. Ivanou Laslovou, Mg. Janou Urbánkovou, Mgr. Zuzanou Bittnerovou a Mgr. Věrou Winklerovou vyjeli. Cesta byla delší, ale byla zpestřena zastávkami a výkladem Mgr. Winklerové.
V Drážďanech proběhla prohlídka historické části města. Všichni měli možnost na vlastní oči vidět Kreuzkirche, Stadtmuseum, Frauenkirche a budovu Semperoper. Mohli si prohlédnout světoznámý Zwinger i projít kolem řeky Labe.
Celou cestu lemovaly vyhlášené vánoční trhy se všemi možnými lahůdkami a lákadly. Málokdo vůni odolal. Žáci si mohli ve volném čase nakoupit i vánoční dárky.
Odjezd do Brna začal v 16 hodin. Přes Německo, hranice a Prahu byl bezproblémový. Situace se však zkomplikovala díky sněžení a havárii kamionu na dálnici D1. Nikdo v tu chvíli netušil, že autobus na ní uvízne až do 5.30 hodin následujícího dne. Vše se ale dá zvládnout, zvládli to i naši cestující.
Kromě návštěvy světoznámého města na Labi, procvičení komunikace v německém jazyce a rychlosti v nakupování tak budou vzpomínat na českou dopravní policii a úklid komunikační tepny.
Zapsala: Mgr. Věra Winklerová a kol.