Dne 20. června 2024 se celý pedagogický sbor zúčastnil projektové akce pod názvem „Řešení mimořádných situací ve školách – 2. část“. Program byl veden prostřednictvím profesionálního lektora Mgr. Menšíka, který čerpal z vlastních zkušeností v oblasti bezpečnosti, zvládání mimořádných
a krizových situací (dlouholetá zkušenost v ozbrojených složkách – protiteroristická jednotka).
Skladba programu odpovídala znění oficiálních dokumentů MŠMT ČR a MV ČR v oblasti ochrany měkkých cílů, kde je reflektováno řešení mimořádných událostí. Obsah byl zaměřený výhradně na pedagogický personál škol a dle věkové skladby žáků středních škol.
Obsah akce byl následující:
- Kazuistiky standardních a nových jevů, jejich počáteční projevy, dopady a možnosti řešení
v souladu s výše uvedenými legislativními a metodickými materiály. - Doporučené postupy v případě podezření, resp. identifikace nežádoucích jevů, vzniku mimořádných událostí.
- Možnosti škol v propojení na zdravotní a sociální instituce a služby. Formy spolupráce
s bezpečnostními autoritami v ČR (zástupci IZS). Komunikace se zřizovateli a jejich odbornými garanty. - Práce s otevřenými zdroji jako zprostředkovateli informací – dezinformace.
- Jedná se o seznámení se základním členěním těchto jevů a dosavadními zkušenostmi s jejich projevy a dopady v rámci ČR, resp. relevantního zahraničí.
- Použití kazuistiky z otevřených zdrojů a vlastní znalostní databáze.
- Možnosti a zkušenosti v rámci preventivního působení zřizovatelů, vedení škol a pedagogů
v oblasti negativních jevů (závislosti, agrese, dezinformace, extremismus, zločiny z nenávisti, kyber zločin a další trestná činnost). - Praktická doporučení na využití výše uvedených informací v rámci řešení negativních jevů
a mimořádných událostí ve školách. - Stanovení priorit ve smyslu ochrany života a zdraví v průběhu mimořádné události a jejich ochrana.
- Využití vlastního prostředí školy.
- Možnosti využití obsahu metodických materiálů k prevenci, řešení a při návratu do rutinního stavu v oblasti řešení mimořádných událostí
Celá akce byla uspořádána díky projektu „Implementace DZ JMK, Podpora pedagogických pracovníků v oblasti práce s individuálními potřebami každého žáka“.
Zapsal: Mgr. Ondřej Otava